Critics' Choice Awards 2021: The Complete List of TV and Film Nominations

The 2021 Critics' Choice Awards series and movie nominations were revealed on Jan. 18 and Feb. 8, respectively. To see the full list of nominees, including which are leading the pack, scroll on.

By Elyse Dupre, Cydney Contreras Mar 05, 2021 8:35 PMTags
Ozark, The Crown, Schitt's CreekSTEVE DIETL/NETFLIX/Des Willie/Steve Wilkie/CBC/ITV/Kobal/Shutterstock

The nominations for the 2021 Critics' Choice Awards are finally here!

The Critics' Choice Association revealed its series nominees on Monday, Jan. 18—and fans saw a few of their favorite shows on the list. Ozark and The Crown lead the pack with six nods each while Lovecraft Country, Mrs. America, Schitt's Creek and What We Do in the Shadows follow closely behind with five nominations apiece. Better Call Saul and The Plot Against America are also among the top contenders, both earning four nods.

The film nominees were revealed on Feb. 8. In the lead is Netflix's Mank with 12 nominations, while Minari follows in close second with 10 nominations.

Of course, fans will have to wait until the big night to see which stars take home a trophy. The 26th annual Critics' Choice Awards will air live on The CW Sunday, Mar. 7, 2021 from 7:00 p.m. – 10:00 p.m. ET/PT. Taye Diggs will return as host for the third year in a row.

So, without further ado, let's get to the nominations! For the complete list of nominees, scroll on.

photos
Critics' Choice Awards 2020: Best Dressed Stars

Best Picture
Da 5 Bloods (Netflix)
Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
News of the World (Universal Pictures)
Nomadland (Searchlight Pictures)
One Night in Miami (Amazon Studios)
Promising Young Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Best Actor
Ben Affleck, The Way Back (Warner Bros.)
Riz Ahmed, Sound of Metal (Amazon Studios)
Chadwick Boseman, Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)
Tom Hanks, News of the World (Universal Pictures)
Anthony Hopkins, The Father (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo, Da 5 Bloods (Netflix)
Gary Oldman, Mank (Netflix)
Steven Yeun, Minari (A24)

YouTube

Best Actress
Viola Davis, Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday (Hulu)
Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman (Netflix)
Frances McDormand, Nomadland (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan, Promising Young Woman (Focus Features)
Zendaya, Malcolm & Marie (Netflix)

Best Supporting Actor
Chadwick Boseman, Da 5 Bloods (Netflix)
Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Bill Murray, On the Rocks (A24/Apple TV+)
Leslie Odom, Jr., One Night in Miami (Amazon Studios)
Paul Raci, Sound of Metal (Amazon Studios)

Best Supporting Actress
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
Ellen Burstyn, Pieces of a Woman (Netflix)
Glenn Close, Hillbilly Elegy (Netflix)
Olivia Colman, The Father (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried, Mank (Netflix)
Yuh-Jung Youn, Minari (A24)

Best Director
Lee Isaac Chung, Minari (A24)
Emerald Fennell, Promising Young Woman (Focus Features)
David Fincher, Mank (Netflix)
Spike Lee, Da 5 Bloods (Netflix)
Regina King, One Night in Miami (Amazon Studios)
Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Chloé Zhao, Nomadland (Searchlight Pictures)

Josh Ethan Johnson/A24

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung, Minari (A24)
Emerald Fennell, Promising Young Woman (Focus Features)
Jack Fincher, Mank (Netflix)
Eliza Hittman, Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Darius Marder & Abraham Marder, Sound of Metal (Amazon Studios)
Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Best Adapted Screenplay
Paul Greengrass & Luke Davies, News of the World (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller, The Father (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers, One Night in Miami (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt, First Cow (A24)
Ruben Santiago-Hudson, Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)
Chloé Zhao, Nomadland (Searchlight Pictures)

Best Cinematography
Christopher Blauvelt, First Cow (A24)
Erik Messerschmidt, Mank (Netflix)
Lachlan Milne, Minari (A24)
Joshua James Richards, Nomadland (Searchlight Pictures)
Newton Thomas Sigel, Da 5 Bloods (Netflix)
Hoyte Van Hoytema, Tenet (Warner Bros.)
Dariusz Wolski, News of the World (Universal Pictures)

YouTube

Best Hair and Makeup
Emma (Focus Features)
Hillbilly Elegy (Netflix)
Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Promising Young Woman (Focus Features)
The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

Best Original Song
"Everybody Cries," The Outpost (Screen Media Films)
"Fight for You," Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
"Husavik (My Home Town)," Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
"Io sì (Seen)," The Life Ahead (Netflix)
"Speak Now," One Night in Miami (Amazon Studios)
"Tigress & Tweed," The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

Best Original Score
Alexandre Desplat, The Midnight Sky (Netflix)
Ludwig Göransson, Tenet (Warner Bros.)
James Newton Howard, News of the World (Universal Pictures)
Emile Mosseri, Minari (A24)
Trent Reznor & Atticus Ross, Mank (Netflix)
Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste, Soul (Disney)

David Lee/NETFLIX

Best Production Design
Cristina Casali, Charlotte Dirickx, The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
David Crank, Elizabeth Keenan, News of the World (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas, Tenet (Warner Bros.)
Donald Graham Burt, Jan Pascale, Mank (Netflix)
Kave Quinn, Stella Fox, Emma (Focus Features)
Mark Ricker, Karen O'Hara & Diana Stoughton, Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)

Best Visual Effects
Greyhound (Apple TV+)
The Invisible Man (Universal Pictures)
Mank (Netflix)
The Midnight Sky (Netflix)
Mulan (Disney)
Tenet (Warner Bros.)
Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

Best Foreign Language Film
Another Round (Samuel Goldwyn Films)
Collective (Magnolia Pictures)
La Llorona (Shudder)
The Life Ahead (Netflix)
Minari (A24)
Two of Us (Magnolia Pictures)

Best Young Actor/Actress
Ryder Allen, Palmer (Apple TV+)
Ibrahima Gueye, The Life Ahead (Netflix)
Alan Kim, Minari (A24)
Talia Ryder, Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Caoilinn Springall, The Midnight Sky (Netflix)
Helena Zengel, News of the World (Universal Pictures)

Courtesy of Amazon Studios

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods (Netflix)
Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)
Minari (A24)
One Night in Miami (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Best Comedy
Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
The Forty-Year-Old Version (Netflix)
The King of Staten Island (Universal Pictures)
On the Rocks (A24/Apple TV+)
Palm Springs (Hulu and NEON)
The Prom (Netflix)

Best Drama Series
Better Call Saul (AMC) 
The Crown (Netflix) 
The Good Fight (CBS All Access) 
Lovecraft Country (HBO) 
The Mandalorian (Disney+) 
Ozark (Netflix) 
Perry Mason (HBO) 
This Is Us (NBC)  

Best Actor in a Drama Series
Jason Bateman, Ozark (Netflix) 
Sterling K. Brown, This Is Us (NBC) 
Jonathan Majors, Lovecraft Country (HBO) 
Josh O'Connor, The Crown (Netflix) 
Bob Odenkirk, Better Call Saul (AMC) 
Matthew Rhys, Perry Mason (HBO)  

Best Actress in a Drama Series
Christine Baranski, The Good Fight (CBS All Access) 
Olivia Colman, The Crown (Netflix) 
Emma Corrin, The Crown (Netflix) 
Claire Danes, Homeland (Showtime) 
Laura Linney, Ozark (Netflix)
Jurnee Smollett, Lovecraft Country (HBO)  

Best Supporting Actor in a Drama Series
Jonathan Banks, Better Call Saul (AMC) 
Justin Hartley, This Is Us (NBC) 
John Lithgow, Perry Mason (HBO) 
Tobias Menzies, The Crown (Netflix) 
Tom Pelphrey, Ozark (Netflix) 
Michael K. Williams, Lovecraft Country (HBO) 

Watch: Our Favorite Moments From "Schitt's Creek"

Best Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson, The Crown (Netflix) 
Cynthia Erivo, The Outsider (HBO) 
Julia Garner, Ozark (Netflix) 
Janet McTeer, Ozark (Netflix) 
Wunmi Mosaku, Lovecraft Country (HBO) 
Rhea Seehorn, Better Call Saul (AMC) 

Best Comedy Series
Better Things (FX) 
The Flight Attendant (HBO Max) 
Mom (CBS) 
PEN15 (Hulu) 
Ramy (Hulu) 
Schitt's Creek (Pop) 
Ted Lasso (Apple TV+) 
What We Do in the Shadows (FX)  

Best Actor in a Comedy Series
Hank Azaria, Brockmire (IFC) 
Matt Berry, What We Do in the Shadows (FX) 
Nicholas Hoult, The Great (Hulu) 
Eugene Levy, Schitt's Creek (Pop) 
Jason Sudeikis, Ted Lasso (Apple TV+) 
Ramy Youssef, Ramy (Hulu)  

Best Actress in a Comedy Series
Pamela Adlon, Better Things (FX) 
Christina Applegate, Dead to Me (Netflix) 
Kaley Cuoco, The Flight Attendant (HBO Max) 
Natasia Demetriou, What We Do in the Shadows (FX) 
Catherine O'Hara, Schitt's Creek (Pop) 
Issa Rae, Insecure (HBO) 

Best Supporting Actor in a Comedy Series
William Fichtner, Mom (CBS) 
Harvey Guillén, What We Do in the Shadows (FX) 
Daniel Levy, Schitt's Creek (Pop) 
Alex Newell, Zoey's Extraordinary Playlist (NBC) 
Mark Proksch, What We Do in the Shadows (FX) 
Andrew Rannells, Black Monday (Showtime)  

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Lecy Goranson, The Conners (ABC) 
Rita Moreno, One Day at a Time (Pop) 
Annie Murphy, Schitt's Creek (Pop) 
Ashley Park, Emily in Paris (Netflix) 
Jaime Pressly, Mom (CBS) 
Hannah Waddingham, Ted Lasso (Apple TV+) 

Best Limited Series
I May Destroy You (HBO) 
Mrs. America (FX) 
Normal People (Hulu) 
The Plot Against America (HBO) 
The Queen's Gambit (Netflix) 
Small Axe (Amazon Studios) 
The Undoing (HBO) 
Unorthodox (Netflix) 

Best Movie Made for Television 
Bad Education (HBO) 
Between the World and Me (HBO) 
The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime) 
Hamilton (Disney+) 
Sylvie's Love (Amazon Studios) 
What the Constitution Means to Me (Amazon Studios)  

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
John Boyega, Small Axe (Amazon Studios) 
Hugh Grant, The Undoing (HBO) 
Paul Mescal, Normal People (Hulu) 
Chris Rock, Fargo (FX) 
Mark Ruffalo, I Know This Much is True (HBO) 
Morgan Spector, The Plot Against America (HBO) 

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
Cate Blanchett, Mrs. America (FX) 
Michaela Coel, I May Destroy You (HBO) 
Daisy Edgar-Jones, Normal People (Hulu) 
Shira Haas, Unorthodox (Netflix) 
Anya Taylor-Joy, The Queen's Gambit (Netflix) 
Tessa Thompson, Sylvie's Love (Amazon Studios)  

Best Supporting Actor in a Limited Series or a Movie Made for Television
Daveed Diggs, The Good Lord Bird (Showtime) 
Joshua Caleb Johnson, The Good Lord Bird (Showtime) 
Dylan McDermott, Hollywood (Netflix) 
Donald Sutherland, The Undoing (HBO) 
Glynn Turman, Fargo (FX) 
John Turturro, The Plot Against America (HBO) 

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
Uzo Aduba, Mrs. America (FX) 
Betsy Brandt, Soulmates (AMC) 
Marielle Heller, The Queen's Gambit (Netflix) 
Margo Martindale, Mrs. America (FX) 
Winona Ryder, The Plot Against America (HBO) 
Tracey Ullman, Mrs. America (FX) 

Best Talk Show
Desus & Mero (Showtime) 
Full Frontal with Samantha Bee (TBS) 
The Kelly Clarkson Show (NBC/Syndicated) 
Late Night with Seth Meyers (NBC) 
The Late Show with Stephen Colbert (CBS) 
Red Table Talk (Facebook Watch) 

Watch: "The Crown": Emma Corrin & Josh O'Connor Talk Role Challenges

Best Comedy Special
Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix) 
Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix) 
Hannah Gadsby: Douglas (Netflix) 
Marc Maron: End Times Fun (Netflix) 
Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix) 
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix) 

Best Short Form Series
The Andy Cohen Diaries (Quibi) 
Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC/Youtube) 
Mapleworth Murders (Quibi) 
Nikki Fre$h (Quibi) 
Reno 911! (Quibi) 
Tooning Out the News (CBS All Access) 

Watch Daily Pop weekdays at 11 a.m., only on E!