And the Emmy goes to…
The Television Academy hosted the fourth of five 2020 Creative Arts ceremonies on Thursday, Sept. 17. Celebrities gathered virtually to celebrate their peers and their outstanding artistic and technical achievements in TV.
Nailed It! star Nicole Byer hosted the big event and was joined by several of her famous friends and colleagues. The Old Man's Jeff Bridges, Mr. Iglesias' Gabriel Iglesias, Hollywood's Dylan McDermott, The Boys' Erin Moriarty, Woke's Lamorne Morris, Central Park's Leslie Odom Jr. and Crank Yankers' Wanda Sykes were among the stars to present the awards.
Cheer's Monica Aldama and Jerry Harris announced a few winners, as well. The ceremony, which was pre-taped, aired hours after news broke that Harris had been arrested. According to a press release from the United States Attorney's Office for the Northern District of Illinois, Harris was arrested "on a federal child pornography charge for allegedly enticing an underage boy to produce sexually explicit videos and photos of himself."
"We categorically dispute the claims made against Jerry Harris, which are alleged to have occurred when he was a teenager," a spokesperson for Harris said after an investigation was launched earlier this week. "We are confident that when the investigation is completed the true facts will be revealed."
Fans can watch the fifth and final ceremony starting at 8:00 p.m. ET/5:00 p.m. on Sept. 19 on FXX.
To see the rest of the winners so far, check out the list below.
Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series
WINNER: #FreeRayShawn, Laurence Fishburne as Lt. Steven Poincy
#FreeRayShawn, Stephan James as Rayshawn
Most Dangerous Game, Christoph Waltz as Miles Sellers
Oh Jerome, No, Mamoudou Athie as Jerome
Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series
Dummy, Anna Kendrick as Cody
Flipped, Kaitlin Olson as Cricket Melfi
WINNER: #FreeRayshawn, Jasmine Cephas Jones as Tyisha
Razor Tongue, Rain Valdez as Belle Jonas
Reno 911!: Kerri Kenney-Silver as Deputy Trudy Wiegel
Outstanding Character Voice-Over Performance
WINNER: Big Mouth, Maya Rudolph as Connie the Hormone Monstress
Central Park, Leslie Odom Jr. as Owen
Crank Yankers, Wanda Sykes as Gladys
The Mandalorian, Taika Waititi as IG-11
The Simpsons, Nancy Cartwright as Bart Simpson, Nelson, Ralph, Todd
The Simpsons, Hank Azaria as Professor Frink, Moe, Chief Wiggum, Carl, Cletus, Kirk, Sea Captain
Outstanding Casting for a Comedy Series
Curb Your Enthusiasm
Dead to Me
Insecure
The Marvelous Mrs. Maisel
WINNER: Schitt's Creek
What We Do in the Shadows
Outstanding Casting for a Drama Series
Bit Little Lies
The Crown
The Handmaid's Tale
Killing Eve
Ozark
WINNER: Succession
Outstanding Short Form Comedy or Drama Series
WINNER: Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics Wexler
The Good Place Presents: The Selection
Most Dangerous Game
Reno 911!
Star Trek: Short Treks
Outstanding Short Form Animated Program
WINNER: Forky Asks a Question
Robot Chicken
Steven Universe Future
Outstanding Derivative Interactive Program
WINNER: Big Mouth
Central Park
Crank Yankers
The Mandalorian
The Simpsons: "Better Off Ned"
The Simpsons: "Frinkcoin"
Outstanding Original Interactive Program
WINNER: The Messy Truth VR Experience
Rebuilding Notre Dame
When We Stayed Home
Outstanding Music Supervision
Better Call Saul
Euphoria
Insecure
Killing Eve
WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel
Stranger Things
Watchmen
Outstanding Music Composition for a Limited Series, Movie or Special (Original Dramatic Score)
Hollywood
Little Fires Everywhere
Mrs. America
Unorthodox
WINNER: Watchmen
Outstanding Original Music and Lyrics
The Black Godfather
WINNER: Euphoria
Last Week Tonight With John Oliver
Little Fires Everywhere
The Marvelous Mrs. Maisel
This Is Us
Watchmen
Outstanding Original Main Title Them Music
Carnival Row
Defending Jacob
WINNER: Hollywood
Unorthodox
Why We Hate
Wu-Tang: An American Saga
Outstanding Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program
Ballers
Brooklyn Nine-Nine
Henry Danger
WINNER: Shameless
Space Force
Outstanding Choreography for Scripted Program
WINNER: Zoey's Extraordinary Playlist
Outstanding Innovation in Interactive Programming
WINNER: Create Together
WINNER: The Line
Outstanding Individual Achievement in Animation
WINNER: Archer
WINNER: Cosmos: Possible Worlds
WINNER: Genndy Tartakovsky's Primal: "Spear and Fang"
WINNER: Genndy Tartakovsky's Primal: "A Cold Death"
Outstanding Motion Design
WINNER: Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates
Outstanding Special Visual Effects
Lost in Space
Stranger Things
WINNER: The Mandalorian
Watchmen
Westworld
Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role
Devs
Tales from the Loop
The Handmaid's Tale
Tom Clancy's Jack Ryan
WINNER: Vikings
Outstanding Cinematography for a Limited Series or Movie
Defending Jacob
Devs
The Plot Against America
Watchmen: "Little Fear of Lighting"
WINNER: Watchmen: "This Extraordinary Being"
Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series
Bob Hearts Abishola
Family Reunion
WINNER: The Ranch
Will & Grace
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)
Homecoming
Insecure: "Lowkey Happy"
Insecure: "Lowkey Lost"
The End of the F***ing World
WINNER: The Mandalorian
Outstanding Contemporary Hairstyling
WINNER: black-ish
Grace and Frankie
Schitt's Creek
The Handmaid's Tale
The Politician
This is Us
Outstanding Period And/Or Character Makeup (Non-Prosthetic)
American Horror Story: 1984
Hollywood
Pose
Star Trek: Picard
WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel
Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special
American Horror Story: 1984
Hollywood
Pose
WINNER: Star Trek: Picard
The Mandalorian
Westworld
Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes
Carnival Row
The Handmaid's Tale
The Mandalorian
WINNER: Watchmen
Westworld
Outstanding Period Costumes
Hollywood
Mrs. America
Pose
WINNER: The Crown
The Marvelous Mrs. Maisel
Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
WINNER: One Day at a Time
The Conners
Will & Grace: "We Love Lucy"
Will & Grace: "What a Dump"
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
Ozark: "Fire Pink"
Ozark: "Wartime"
Stranger Things: "Chapter Eight: The Battle of Starcourt"
Succession: "DC"
WINNER: Succession: "This Is Not for Tears"
The Mandalorian: "Chapter 2: The Child"
The Mandalorian: "Chapter 4: Sanctuary"
The Mandalorian: "Chapter 8: Redemption"
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
El Camino: A Breaking Bad Movie
Mrs. America
WINNER: Watchmen: "A God Walks in to Abar"
Watchmen: "It's Summer and We're Running Out of Ice"
Watchmen: "The Extraordinary Being"
Outstanding Sound Mixing for a Comedy or a Drama Series (Half-Hour) and Animation
Modern Family
Schitt's Creek
Space Force
WINNER: The Mandalorian
The Ranch
Outstanding Sound Mixing for a Limited Series or Movie
American Horror Story: 1984
Devs
El Camino: A Breaking Bad Movie
Hollywood
WINNER: Watchmen
Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
Better Call Saul
Star Trek: Picard
WINNER: Stranger Things
The Boys
The Crown
Westworld
Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
GLOW
Silicon Valley
Space Force
WINNER: The Mandalorian
What We Do in the Shadows
Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour)
GLOW
Space Force
WINNER: The Mandalorian
What We Do in the Shadows
Will & Grace
Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary Program (One Hour or More)
Big Little Lies
Killing Eve
Ozark
Succession
WINNER: The Handmaid's Tale
The Morning Show
Outstanding Variety Sketch Series
A Black Lady Sketch Show
Drunk History
WINNER: Saturday Night Live
Outstanding Variety Special (Live)
77th Annual Golden Globe Awards
WINNER: Live in Front of a Studio Audience: "All In The Family" And "Good Times"
The Oscars
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira
73rd Annual Tony Awards
Outstanding Short Form Variety Series
Between Two Ferns With Zach Galifianakis: The Movie, Sorta Uncut Interviews
Beeing At Home With Samantha Bee
WINNER: Carpool Karaoke: The Series
Jimmy Kimmel's Quarantine Minilogues
The Randy Rainbow Show
Outstanding Music Direction
WINNER: The Kennedy Center Honors
Let's Go Crazy: The Grammy Salute to Prince
The Oscars
Saturday Night Live
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira
Outstanding Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program
Dancing With the Stars
Drunk History
WINNER: The Masked Singer
RuPaul's Drag Race
Saturday Night Live
Outstanding Contemporary Hairstyling for a Variety, Nonfiction or Reality Program
A Celebration of the Music From Coco
Dancing with the Stars
The Oscars
WINNER: RuPaul's Drag Race
The Voice
Outstanding Contemporary Makeup for a Variety, Nonfiction or Reality Program (Non-Prosthetic)
Dancing With the Stars
WINNER: RuPaul's Drag Race
The Little Mermaid Live!
The Oscars
The Voice
Outstanding Writing for a Variety Series
The Daily Show with Trevor Noah
Full Frontal With Samantha Bee
WINNER: Last Week Tonight With John Oliver
Late Night With Seth Meyers
The Late Show with Stephen Colbert
Outstanding Directing for a Variety Special
The Late Show With Stephen Colbert
WINNER: Saturday Night Live
Tiffany Haddish Presents: They Ready
Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
62nd Grammy Awards
The Kennedy Center Honors
The Oscars
WINNER: Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira
73rd Annual Tony Awards
Outstanding Picture Editing for Variety Programming
The Daily Show With Trevor Noah: Trump's Coronavirus Address (Bloopers Included) And Trevor's Audience Tribute Song
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize For American Humor
Dave Chappelle: Sticks & Stones
WINNER: Last Week Tonight With John Oliver: Eat S--t Bob!
Last Week Tonight With John Oliver: The Journey of ChiiJohn: Chapter 2
Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special
62nd Grammy Awards
The Daily Show With Trevor Noah
Dave Chappelle: Sticks & Stones
Last Week Tonight With John Oliver
WINNER: The Oscars
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Special
2019 American Music Awards
Dave Chappelle: Sticks & Stones
WINNER: Live in Front of a Studio Audience: "All In The Family" And "Good Times"
The Little Mermaid Live!
The Oscars
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
Curb Your Enthusiasm
Jimmy Kimmel Live!
WINNER: Last Week Tonight With John Oliver
Saturday Night Live
The Voice
Outstanding Production Design for a Variety, Reality or Competition Series
At Home with Amy Sedaris
Drunk History
Last Week Tonight With John Oliver
WINNER: Saturday Night Live
Queer Eye
Outstanding Production Design for a Variety Special
77th Annual Golden Globe Awards
62nd Grammy Awards
The Little Mermaid Live!
Live in Front of a Studio Audience: "All In The Family" And "Good Times"
WINNER: The Oscars
Outstanding Structured Reality Program
A Very Brady Renovation
Antiques Roadshow
Love is Blind
WINNER: Queer Eye
Shark Tank
Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series
Between the Scenes — The Daily Show
Full Frontal with Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries
WINNER: National Geographic Presents: Creating Cosmos: Possible Worlds
Pose: Identity, Family, Community
RuPaul's Drag Race Out of the Closet
Outstanding Casting for a Reality Program
Born This Way
Love is Blind
Queer Eye
WINNER: RuPaul's Drag Race
The Voice
Outstanding Sound Mixing for a Nonfiction or Reality Program
WINNER: Apollo 11
Beastie Boys Story
Cheer
Laurel Canyon: A Place in Time
RuPaul's Drag Race
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
Outstanding Musical Composition for a Documentary Series or Special
Becoming
Home
McMillion$
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
WINNER: Why We Hate
Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program
American Factory
Apollo 11
Becoming
WINNER: The Cave
Sea of Shadows
Serengeti
Outstanding Cinematography for a Reality Program
Cheer
WINNER: Life Below Zero
Queer Eye
RuPaul's Drag Race
Survivor
Outstanding Writing for a Nonfiction Program
Beastie Boys Story
Circus of Books
WINNER: Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
McMillion$
The Cave
Outstanding Directing for a Documentary/Nonfiction Program
WINNER: American Factory
Apollo 11
Becoming
The Cave
The Last Dance
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
Outstanding Narrator
Kareem Abdul-Jabbar, Black Patriots: Heroes of the Revolution
WINNER: David Attenborough, Seven Worlds, One Planet
Angela Bassett, The Imagineering Story
Lupita Nyong'o, Serengeti
Chiwetel Ejiofor, The Elephant Queen
Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program
WINNER: Cheer
Deadliest Catch
Life Below Zero
RuPaul's Drag Race: Untucked
Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program
WINNER: Apollo 11
Beastie Boys Story
Cheer
Laurel Canyon: A Place in Time
McMillion$
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
Outstanding Picture Editing for a Structured Reality or Competition Program
LEGO Masters
Queer Eye
WINNER: RuPaul's Drag Race
Survivor
Top Chef
Outstanding Hosted Nonfiction Series or Special
Comedians In Cars Getting Coffee
WINNER: Leah Remini: Scientology and the Aftermath
Ugly Delicious
Vice
The World According To Jeff Goldblum
Outstanding Documentary or Nonfiction Special
WINNER: The Apollo
Beastie Boys Story
Becoming
The Great Hack
Laurel Canyon: A Place In Time
Outstanding Directing for a Reality Program
WINNER: Cheer
LEGO Masters
Queer Eye
RuPaul's Drag Race
Top Chef
(This story was originally published Sept. 15 at 5:37 AM PST).